KDP TAX

Konsultacje i porady​

IP Box

Wokół ulgi IP Box urosły już legendy i bajki – a wiele z nich opowiadanych jest przez osoby które oferują uzyskanie „tej magicznej” interpretacji. Przede wszystkim do korzystania z ulgi IP box nie potrzebujesz interpretacji.  Zresztą większość „pozytywnych” interpretacji została wydana na podstawie źle sformułowanych wniosków – co sprawia, że są bezwartościowe i nie dają żadnej ochrony. Dobrze sformułowany wniosek o interpretację może być przydatny, ale to inne elementy mają kluczowe znaczenie dla skorzystania z 5% podatku. 

Przede wszystkim trzeba ustalić, czy Twojej działalności można przypisać charakter badawczo-rozwojowy (czy stanowi prace rozwojowe). Umówmy się, że junior developer działający w obszarze frontend raczej nie spełni tego warunku. Następnie zidentyfikować i wyodrębnić dochód, który mogę objąć ulgą – programista w software house zazwyczaj nie może objąć całego dochodu stawką 5%. Kolejny element to prawidłowo sporządzona lub zmodyfikowana umowa – w większości standardowych umów stosowanych przez software house kwestie wynagrodzenia za transfer praw autorskich są opisane bardzo ogólnie – co może uniemożliwić skorzystanie z ulgi.

Kluczowe jest także sporządzenie prawidłowej ewidencji IP Box oraz prawidłowe alokowanie poszczególnych kosztów na potrzeby obliczenia wskaźnika nexus (tutaj zwykle programista „zatrudniony” na zasadach B2B uzyska wskaźnik równy 1).

Dopiero jeśli mamy prawidłowo przygotowane i opracowane wszystkie powyższe elementy, możemy zastanowić się, czy dodatkowo chcemy zabezpieczyć się interpretacją (które są obecnie coraz niechętniej wydawane).

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami !